Korneal dövme ile mutlu bir yaşam

0
2854
Yaralanma ve iltihaplar iyileştikten sonra kalan beyaz lekeler, ‘kornea dövme uygulaması ile gideriliyor. Bu boyama işleminden sonra hastalar kendisini daha mutlu hissediyor…

Toplumlarda estetik kaygılar hep var oldu, güzel görünmek ve kusurları düzeltmek hep öncelikler arasında yer aldı. Estetik düzeltmeler, tıpta fazlasıyla yer aldı. Bunun bir bilim olarak gelişmesi ve teknolojinin ilerlemesiyle de çok farklı bir noktaya taşındı.

M.S. 2’nci yüzyılda Bergamalı Galen, yaralanmalar veya iltihaplar sonucu gözlerinde beyaz leke olanlarda korneayı, yani gözün camsı tabakasını boyayarak estetik düzeltme sağladı. Bu, eskiden bu yana bilinmesine karşın bugün yaygın olarak kullanılmayan bir yöntem.

Lekeler boyanıyor
Günümüzde ‘keratopigmentasyon’ yani ‘kornea dövme uygulaması’ yine aynı nedenlerle yapılıyor. Yaralanmalar ve iltihaplar iyileştikten sonra kalan beyaz lekeler, hoş olmayan bir görüntüye neden oluyor ve kişilerin yaşamlarını olumsuz şekilde etkiliyor. Bu lekelere özel yöntemlerle göz doktorları tarafından yapılan boyama işlemi, hastalarda estetik yönden düzelme sağlıyor ve kişi kendisini daha mutlu hissediyor.

Kamaşma gideriliyor
Korneal dövme sadece gözdeki beyaz lekeler için değil, yine kaza ve ameliyat sonrası gözün renkli tabakası iristeki hasarlar nedeniyle oluşan ışık kamaşmalarının giderilmesi için de kullanılıyor. Bu işlem, piyasada vücudun herhangi bir yerine yapılan dövme/tattoo işlemiyle karıştırılmamalı. ‘Kornea tattoo yöntemi’ Kaşkaloğlu Göz Hastanesi’nde Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu tarafından modern cihazlar ve lazer kullanılarak yapılıyor, hasta memnuniyeti de belirli bir düzeyin üzerinde oluyor…